Andrea Vytlacilova + Hotel Fontána

Andrea Vytlacilova + Hotel Fontána

My most loved project of 2022.
When I was approached by Barbora (the owner) with a proposition to create a limited edition for their boutique hotel on the bank of Brno Reservoir, I was thrilled. A family hotel, recently refurbished, with wonderful owners who provided me with creative freedom.
January 10, 2023 — Andrea Zlamal Vytlačilová
Bespoke handbag: LILIA

Bespoke handbag: LILIA

The LILIA handbag is delicately handmade out of custom-printed Italian silk, embroidered and embellished with crystals and pearls, each individually applied by hand.
October 17, 2022 — Andrea Zlamal Vytlačilová
Bespoke handbag: MONIKA

Bespoke handbag: MONIKA

Let me introduce to MONIKA, the bespoke embroidered silk handbag created for ... Monika! Monika is a true global citizen, living in London - she has already almost 70 countries under her belt! Her handbag reflects just that. I was also lucky enough to travel with the handbag from Prague🇨🇿 to London🇬🇧 where I delivered it in person which made everything even more precious. Learn more in the full post.
May 07, 2022 — Andrea Zlamal Vytlačilová
Andrea Vytlacilova for PRECIOSA

Andrea Vytlacilova for PRECIOSA

Andrea Vytlacilova for Preciosa's new campaign: PLANTASIA.

A bespoke handmade embroidered silk handbag with Preciosa embellished with hand-applied crystals and pearls, topped with a removable faux-fur mint cross-body strap. 

March 04, 2022 — Andrea Zlamal Vytlačilová
Bespoke handbag: ROMANA

Bespoke handbag: ROMANA

This is a special customized handbag for a special long-term client - ROMANA.

Embroidered silk handbag (embellished with pearls) with bamboo handle and removable strap. In the end we settled on a more simple strap (see the other images) but I kind of prefer this furry one. What do you think?
January 23, 2022 — Andrea Zlamal Vytlačilová
Bespoke handbag: RADMILA

Bespoke handbag: RADMILA

Another custom embroidered silk handbag from 2021 - this time full of nocturnal butterflies and detailed embroidery. The print is based on a watercolour I did in lockdown.

Meet RADMILA.

January 12, 2022 — Andrea Zlamal Vytlačilová
Bespoke handbag:  KATEŘINA

Bespoke handbag: KATEŘINA

Meet KATEŘINA

Another 2021 unreleased treasure - a wedding anniversary present from a husband to his wife.

A bespoke embroidered silk handbag - embellished with violet crystals and a removable faux-fur strap. This bag also hides a number of little personal nods to the couple.

Thank you for letting me be a part of your stories.
January 05, 2022 — Andrea Zlamal Vytlačilová
Bespoke handbag: ESTER

Bespoke handbag: ESTER

Meet ... ESTER

Another one of my unreleased 2021 projects.

This one is special. 

I first met with E’s parents K&V in our Prague boudoir in early autumn. We talked about their daughter, her passions, her visions and talents and of course her parents’ love for her. K&V were so gracious and provided me with full trust in the creation, the entire process was very smooth and natural. What was born of our discussions is a very personal bespoke embroidered silk handbag with a number of hidden meanings and embroideries. I will not disclose those here naturally as it is a very personal gift but let me just say that I feel incredibly lucky to have made a handbag for your E.

ESTER is a bespoke embroidered silk handbag with a bamboo handle embellished with PRECIOSA pearls + removable faux-fur strap.
January 05, 2022 — Andrea Zlamal Vytlačilová
Bespoke handbag: PAVLA

Bespoke handbag: PAVLA

Meet ... PAVLA

the very special bespoke embroidered silk handbag with bamboo handle and removable faux-fur strap

PAVLA was made out of love - as a surprise Christmas present from a husband to his wife. Thank you for letting me be a part of your story

The handbag was embroidered with golden silk threads and embellished with PRECIOSA pearls.

December 31, 2021 — Andrea Zlamal Vytlačilová
Kabelka na přání

Kabelka na přání

Mám velké štěstí a dostávají se ke mne Vaše krásné příběhy, ke kterým mohu přispět malou trochou i já.

Tahle vyšívaná hedvábná kabelka s hedvábným popruhem vznikla na přání. Od muže pro jeho ženu. Jako dárek k dřevěnému výročí svatby. Proto to elegantní bukové ucho s blankytně modrým lakem.

Kabelka má několik skrytých detailů, osobitých pro zmíněný pár. Mimo jiné i ručně vyšitý citát z jejich svatebních prstýnků na vnitřní straně kabelky.

A jaké má kabelka jméno? Kabelku pojmenovala její majitelka. Seznamte se s Biancou!
September 12, 2021 — Andrea Zlamal Vytlačilová
SVATEBNÍ ŠÁTKY

SVATEBNÍ ŠÁTKY

Tohle byla radost. Radost plná lásky.

Když mne oslovila jedna moje milá klientka, jestli bych nevytvořila pro jejich půvabnou svatbu v Toskánsku speciální dárky pro svatebčany - nešlo říct ne. Hned jsem popadla štětec a ač byl termín víc než šibeniční, vrhla se do práce. Vznikly velmi osobní hedvábné šálky pro dámy a hedvábné kapesníčky pro pány plné skrytých symbolik.

Milá L&J, přeji Vám jen samou lásku, zdraví, štěstí a radost! Děkuju, že jsem mohla být malou součástí Vašeho speciálního dne.

A.
September 01, 2021 — Andrea Zlamal Vytlačilová
Tags: bespoke svatba